
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Priorytet 3: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych
Priorytet 3 skierowany jest do placówek wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół działających w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz bibliotek pedagogicznych. Otrzymane środki, finansowe w ramach Priorytetu 3, będą przeznaczone na: zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i bibliotek pedagogicznych, zakup wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych, sprzętu komputerowego i oprogramowania, realizację działań promujących czytelnictwo (w tym zakup nagród dla uczniów biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo).
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza placówka pozyskała dotację w wysokości 3000 złotych na zakup nowości wydawniczych oraz realizację działań promujących czytelnictwo.
Przedszkolna biblioteka została wzbogacona o 132 pozycje wydawnicze, z kręgu literatury dziecięcej. Ponadto zakupiono 112 pozycji, będących nagrodami książkowymi dla dzieci biorących udział w działaniach promujących czytelnictwo.
Zostały też zrealizowane:
- Spotkanie autorskie z pisarzem Panem Wojciechem Ulmanem, twórcą literatury dziecięcej (więcej tutaj [klik])


- Konkursy w grupie dzieci 3-letnich „Krasnale“ Konkurs plastyczno-recytatorski „Ilustracje do wierszy Jana Brzechwy“ i grupie dzieci 4-letnich „Misie“ – „Pomocna dłoń“ – konkurs czytelniczo-plastyczny w oparciu o bajkę Agnieszki Pudło „Mama jest wolontariuszką. Opowiadanie o empatii.“ Ze środków pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zostały zakupione nagrody książkowe, wręczone dzieciom podczas uroczystości Pasowanie na Przedszkolaka. (więcej tutaj [klik] i tutaj [klik])
- Wycieczka do Biblioteki Miejskiej w Stalowej Woli (więcej tu [klik])


- Prelekcje dla rodziców dotyczące wpływu czytelnictwa na rozwój dzieci w formie prezentacji multimedialnej, która została też udostępniona rodzicom na grupowych skrzynkach e-mail
- Spotkania z Panem bibliotekarzem Mirosławem Ofiarą, w czasie których gość czytał dzieciom bajki i książki (więcej tu [klik])
- Zabawa karnawałowa pod hasłem „Poznaj jaką jestem postacią bajkową?” (więcej tu [klik])

- Teleturniej czytelniczy „W krainie bajek“ podczas Dnia Postaci z Bajek (więcej tu [klik])



- Warsztaty literackie z Rodzicami – tworzenie wspólnej książki na podstawie wybranych przez dzieci książek i bajek zakupionych
w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (więcej tu [klik])
- Kącik wymiany książek – półka bookcrossingowa
- Zostały też wydane i przekazane Rodzicom na grupowe skrzynki e-mail, w ramach pedagogizacji, broszury dotyczące czytelnictwa oraz Listy polecanych książek dla dzieci, które zostały dołączone do Informatorów Grupowych dla Rodziców.